gogus-estetigi

Meme Büyütme

Estetik Meme Büyütülmesi Göğüs Estetiği
Göğüs Büyütme
Estetik cerrahlar tarafından meme büyütme estetiği öncesinde memelerin büyütülme miktarı hastanın arzusu, göğüs kafesinin genişliği, hastanın boyu dikkate alınarak karar verilmektedir.
Göğüs büyütme estetiği ameliyatı ideal olarak, genel anestezi altında ameliyathane koşullarında yapılmaktadır.Ortalama bir saat sürer. İlk üç gün içinde hastanın durumuna göre pansuman inceltilerek, sprocu sütyeni dediğimiz özel bir sütyen giydirimektedir. Estetik cerrahlar bu sütyenin en az iki ay kullanılmasını önermektedir. Memede geçici şişlik, morumsu renk değişikliği ve meme ucunda hissizlik olabilir; ancak belirli bir süre sonra kaybolmaya başlar. Meme etrafında birkaç hafta yanma hissi olabilir. 3-4 hafta memeye fiziki temasla ağrı ve duyarlılık olabilir. Dikişler 7-12 gün zarfında alınır. Hastalar göğüs büyütme ameliyattan sonra doktor izniyle 3-4 gün içinde işlerine dönebilirler.

Göğüs Büyütme Ameliyatı:
Memeler gelişme geriliği yada doğum sonrası ve daha birçok nedenle küçük kalabilir yada küçülebilir, yada asimetri meydana gelebilir. Her iki memenin yada birinin büyütülmesi gerekebilir. Ve böylece daha dolgun, iri, estetik olarak daha güzel memeler elde edilebilir. Bu girişimlerde silikon meme protezlerinden başka bir seçenek yoktur. Silikon dış çeperleri oluştururken, dolgu maddesi bazen değişebilmektedir. Protezlerin şekil ve içeriğine göre avantaj ve dezavantajları vardır. Bunlar hastaya anlatılarak, hangi protezin seçileceğine birlikte karar verilmelidir.
Memelerin büyütülme miktarı hastanın arzusu, göğüs hafesinin genişliği, hastanın boyu dikkate alınarak karar verilir. Meme derisinin kabul edebileceğinden daha fazla
meme büyütme yapılmamalıdır. Bunun kontrolü için ameliyat esnasında prova yapmak için özel deneme protezleri kullanılır.
Silikon vücuda en az zarar veren yabancı madde olup, meme protezi dışında birçok madde tıpta kullanılmaktadır. Meme protezleri dış çeperleri daha sert silikondan yapılmış içi ise değişik maddelerle dolu esnek yapılardır. Şekil olarak yuvarlak ve damla şekilli olmak üzere iki tipi vardır. Yuvarlak olanlar da yüksek profilli ve düşük profilli olamk üzere iki ayrı şekle sahiptir. Hastanın isteğine göre ve ihtiyaca göre en uygun olan şekil seçilerek kullanılır. Dış yüzeyi pürtüklü ya da düz olmak üzere iki tipi vardır.
İçeriği açısından günümüzde protezler iki ana gruba ayrılır:
• Jel dolu olanlar: dış yüzeyi daha sert silikondan yapılan protezin içi daha yumuşak silikon jelden doldurulur,
• İzotonik dolu olanlar: dış yüzeyü aynı olup, serum olarak da bilinen tuzlu su dolu olan protezlerdir. Gerek ameliyattan önce hazır dolu getirilir yada ameliyat sırasında şişirilir.
Bu iki tip dışındaki protez çeşitlerinin halihazırda dünyada kullanımı yoktur.

Göğüs Büyütme Ameliyatı Öncesi:
Hastalar genellikle istedikleri meme büyüklüğünü tarif ederken, istedikleri sütyen numarasını söylerler (85, 90 gibi). Ancak çeşitli sütyen markaları, farklı büyüklükte olabilir. Hatırlatmakta fayda vadır ki, 85-90 gibi ölçüler hastanın göğüs kafesinin ölçüsü olup, genellikle sütyen numarası değişmeyecek buna karşılık “cup size” denilen A, B, C, D harfleri ile ifade edilen meme boyutu değişecektir. Bu nedenle ameliyat öncesinde hastanın beklentisi çok iyi saptanmalı, bunun yanında olabilecek farklı büyüklükler ve sebepleri (örneğin küçük yaşlardan beri çok küçük olan memelerin çok fazla büyütülmesi bir ameliyatta mümkün olmayabilir çünkü derinin belirli bir oranda esneme kabiliyeti vardır, bu toleransın çok zorlanması, komplikasyona – dikiş açılması, kapsül kontraktürü gibi- yol açabilir) incelenmelidir. Kırk yaşın üzerindeki hastalarda özellikle ailede meme kanseri hikayesi varsa ameliyattan önce mamografik inceleme yapılmalıdır. Ayrıca hastaların ameliyat öncesi memelerinden küçüklük dışında başka yakınmaları varsa, mutlaka değerlendirilmelidir.
Meme büyütme ameliyatından beklentilerinizi, cerrahınızla konuşmanız ve kesi yeri ve protez tipinin avantaj ve dezavantajlarını iyice öğrenmenizde ameliyatın sonucu açısından fayda vardır. Ameliyatın riskleri anlatılır. Ayrıca sigara içiliyorsa, 10 gün önce kesilmelidir. Hastalar estetik ameliyat öncesi aspirin almamalı, kullandıysa 7-8 gün önce kesilmelidir. Vücudun herhangi bir yerinde enfeksiyon olmamalıdır. Cerrahınızın önerilerini ameliyat öncesi ve sonrası harfiyen uyarak bu riskleri azaltabilirsiniz.
Ameliyat ideal olarak, genel anestezi altında ameliyathane koşullarında yapılmalıdır. Ortalama bir saat sürer. Seçilecek kesi yerine göre memealtı kıvrımı, koltukaltı, meme başı kenarı veya göbek çevresinden deriye kesi yapılabilir. Son kesi yeri henüz daha kabul görmüş değildir. Bu kesi yerlerinde mutlaka iz kalır. Protez meme dokusu arkasına veya göğüs kası arkasına konulabilir. Her uygulamanın da avantaj ve dezavantajları farklıdır; bunlar ameliyattan önce değerlendirilmelidir.
Göğüs Büyütme Ameliyat Sonrası:
Ameliyat sonrası geçici şişlik ve ağrı görülebilir.
Meme büyütme ameliyatı sonrası kanama, enfeksiyon (iltihap) ve dikişlerin açılması riski seyrek görülür. Çok seyrek olarak protez kapsülü içinde enfeksiyon olabilir. Bu durumda öncelikle antibiyotiklerle tedavi yapılır. Enfeksiyon devam ediyorsa, protezin çıkarılması ve değiştirilmesi gerekebilir. Meme uçlarında geçici olarak uyuşukluk olabilir. Daha çok söylenti olarak halk arasında dolaşan silikon protezin kanser yaptığı, gebeliğe engel olduğu veya süt vermenin zorlaştığı gibi düşüncelerin gerçekliği yoktur. Tam tersine meme protezi konan kadınlarda kanserin daha düşük olduğu belirlenmiştir. Protezin etrafında kapsül gelişebilir, ancak bu kapsül kalın ise sertlik ve meme tabanında protezin belirginleşmesine yol açabilir. Çok seyrek olarak da vücut protezi kabul etmeyebilir ve dışarı atmaya çalışabilir veya biçimini bozup küçük bir alanda sınırlandırabilir. Bu da memelerde asimetri ve istenmeyen kalite ve şekil bozukluklarına neden olur. Kapsülün kalınlığına göre masaj yada tekrar cerrahi girişim (yeni protez koymak da dahil) önerilebilir. Tabiî ki
Göğüs büyütme ameliyatı tecrübeli bir cerrah tarafından yapıldığında bu riskler daha da azalacaktır. Ameliyattan iki ay sonra yüzü koyun yatabilir. Protez çeperleri kesici-delici aletlerle olan darbeler dışındaki basılara dayanıklıdır. Ancak trafik kazaları ve yüksekten düşmeler protezin yırtılmasına neden olabilir. Bu durumda protez çıkarılmalı ve hasta isterse yenisi konulmalıdır. Meme muayene ve tetkiklerinde doktorunuza mutlaka protez konulduğunu söylemeniz gereklidir, zira yapılacak tetkikler (mamografi ve MRI gibi) değerlendirilirken, protez göz önünde bulundurulmalıdır. Mutlaka bu konuda deneyimli bir ekip tarafından bu tetkikler yapılmalıdır.
Ameliyat sonrası birkaç gün genel anestezinin etkisine bağlı olarak, yorgunluk hissedilebilir. İlk üç gün içinde hastanın durumuna göre pansuman inceltilip, sprocu sütyeni dediğimiz özel bir sütyen giydirilir. Bu sütyen en az iki ay kullanılmalıdır. Beraberinde hastaya tarif edilen masaj titizlikle uygulanmalıdır. Ağrı az olur, ancak protez kas arkasına konursa kolların hareket ettirilmesi sırasında ağrı veya hareket kısıtlılığı olabilir. Memede geçici şişlik, morumsu renk değişikliği ve meme ucunda hissizlik olabilir. Bunlar belirli bir süre sonra kaybolmaya başlar. Meme etrafında birkaç hafta yanma hissi olabilir. 3-4 hafta memeye fiziki temasla ağrı ve duyarlılık olabilir. Dikişler 7-12 gün zarfında alınır. Dikiş izlerindeki pembe renk hastaya bağlı olarak 6 aya kadar kalabilir; yavaş yavaş solar. Hasta 3-4 gün içinde işine dönebilir. 3 ay ağır sporlardan uzak durması önerilir.

Meme Küçültme

Meme Küçültme Ameliyatı
Meme Estetiği
Estetik cerrahlar tarafından, normalden iri memelerin görünümünü düzeltmek için yapılan bir ameliyat olsa da; iri memelerin yol açtığı, sırt ağrıları, duruş bozukluğu, baş ağrısı, omuz ağrısı, nefes almada güçlük, sütyen askılarıyla omuzda oluşan çöküklük, meme altındaki hijyen problemlerini (pişik veya mantar enfeksiyonları gibi) çözmeye yarayan rekonstrüktif bir ameliyattır.
Hastanın boyuna ve meme ağırlığına göre yeni memelerin yerinin çizimi yapıldıktan sonra, genel anestezi altındafazla meme dokusu ve fazla deri çıkartılmaktadır. Ameliyat ortalama 2-4 saat sürer. İlk günler kol hareketleri sırasında ağrı olabilir, ancak geçicidir. Ameliyat sonrası şişlik, meme ucunda hissizlik, memede morluk olabilir ve geçicidir. 12-15.günlerde dikişler alınmaktadır. Estetik cerrahlar, hasta memelerin iriliğine göre 1-2 hafta içinde işine dönebileceğini belirtmektedir.
Estetik göğüs küçültme ameliyatı nedir? Kimler bu ameliyat için uygun adaylardır?
Normalden iri memelerin görünümünü düzeltmek için yapılan bir ameliyat olsa da; iri memelerin yol açtığı, sırt ağrıları, duruş bozukluğu, baş ağrısı, omuz ağrısı, nefes almada güçlük, sütyen askılarıyla omuzda oluşan çöküklük, meme altındaki hijyen problemlerini (pişik veya mantar enfeksiyonları gibi) çözmeye yarayan rekonstrüktif bir ameliyattır. Estetik olarak da kadının giysi ve sütyen kullanımında zorluk yaratmaktadır. Kısaca hem fiziksel hemde psikoljik problemlere yol açan meme iriliğinin düzeltilmesi, memelere daha doğal bir görünüm kazandırırken, hastanın hayatında birçok sorunu ortadan kaldırarak yaşamını kolaylaştıracaktır. Ayrıca kırk yaşın üzerindeki hastalarda memelerin meme kanserleri yönünden değerlendirilmesi uygun olur. Hormonal değişiklikler yada bazı hastalıklara bağlı olarak memeler irileşebilir.Bu nedenle genç kızlarda bile meme iriliği görülebilmektedir. Doğum sonrası ve kilo almayla daha artan meme iriliği hastada sorun oluşturmaya başlar. Unutmamak gerekir ki, alınan her bir kiloda memelerin ağırlığı da 50 gr kadar artmaktadır. Şişman hastalarda, ameliyat öncesi zayıflama, meme büyüklüğünü çok fazla değiştirmese de, hastanı

n cerrahiye toleransını arttırır ve risk faktörlerini azaltabilir.

Meme Küçültme Meme Kanseri İlişkisi

 Meme küçültme ameliyatı meme kanserine yol açmaz. Bilakis, meme dokusu kitlesi azaltıldığı için meme kanseri görülme ihtimali de azalmaktadır.
 Memeden çıkartılan fazla doku rutin olarak patolojik tetkike gönderilir; bu doku içinde gözden kaçan bir kanser dokusu var mı diye incelenir. Her 1000 meme küçültme ameliyatının 3-4 ünde bu şekilde henüz başlangıç aşamasındaki kanser saptanmakta ve uygun tedavi başlanmaktadır.

Estetik Göğüs Küçültme Ameliyatı Öncesi:
Hasta meme küçültme ameliyatından beklentilerini cerrahına anlatmalı, şikayetlerini, önceden geçirilmiş hastalık, ameliyat ve kullanılan ilaçları söylemelisiniz. Ayrıca ailede görülen hastalıklar da anlatılmalıdır. Yapılacak muayene sonrasında meme büyüklüğü, deri kalitesi, yaş, çocuk sahibi olmayı düşünüp düşünmediğiniz ve memenin yeni şekli ve meme ucunun yeni yeri size anlatılacaktır. Aklınızda kalan soruları mutlaka ameliyat öncesi cerrahınızla beraber açıklığa kavuşturmalısınız. Ameliyat sonrası oluşabilecek komplikasyonlar ve ameliyatın riskleri (meme ucunda duyarsızlık veya uyuşukluk, ameliyat yerlerinin izleri, emzirme işlevinde bozukluk, infeksiyon, kanama, hematom, yağ dokusu veya göğüs ucu dokusunun nekrozu yani çürümesi) anlatılır. Yapılan ameliyat teknikleri ile ilgili resim görmeniz size bilgi verebilir.
Ameliyattan önce rutin tetkiklere ilave mamografi yapılır, şüpheli durumlarda meme ultrasonografisi de çekilmelidir. Hastanın var olan sistemik hastalıklarına (şeker hastalığı, kalp hastalığı, hipertansiyon, sigara ve ilaç kullanımı) yönelik değerlendirme yapılarak, ameliyata bağlı riskler azaltılmaya çalışılır. Hastalarda kan vermeyi gerektirecek kadar kanama olmaz, ancak gerekirse verilmelidir. Genellikle hastadan alınan kendi kanının kullanılmasını tercih ederiz. Hastanın ameliyatı sonrası yardımcı olacak refakatçiye ihtiyaç vardır. Memenin iriliğine bağlı olarak, doktor kontrolünde hasta 1-5 gün kadar hastanede tutulur.
Meme küçültme ameliyatı hastanede ameliyathane koşullarında yapılmalıdır. Ameliyat ile meme küçültülür ve dikleştirilir. Tekniğe göre uygun kısımlardan meme dokusu ve deri fazlalıkları çıkartılır, meme ucu yukarıya olması gereken yere alınır. Bu sırada meme ucu ve çevresinin beslenmesi ve duyusal sinirlerinin korunmasına dikkat edilir. Memenin büyüklüğüne göre uygulanacak teknik değişmektedir.
Ameliyat planlaması hasta ayakta iken yapılır ve önce meme ucunun normalde bulunması gereken yer işaretlenir. Bu yer, hastanın boyuna göre köprücük kemiği orta noktası ile meme ucunu birleştiren çizgi üzerinde yukardan 19-21 cm. uzaklıkta olmalıdır. Buna göre aslında bir koni açılımı olan memeyi oluşturacak bölgeler çizimi estetik cerrah tarafından yapılır. Bu kalıp anahtar deliğine benzer. İşaretlenen bu bölgenin altında ve dışında kalan deri ve meme dokusu fazlalıktır.
Estetik Göğüs Küçültme Ameliyatı

Göğüs küçültme ameliyatlarında, hastanın boyuna ve meme ağırlığına göre yeni memelerin yerinin çizimi yapıldıktan sonra, genel anestezi altında fazla meme dokusu ve fazla deri çıkartılır. Kullanılan tekniğe bağlı olarak meme ucu bağlı bulunduğu meme dokusu ile birlikte olması gereken yere taşınır. Ameliyat ortalama 2.5-4 saat sürer. Birçok ameliyat tekniği olmasına karşın bütün tekniklerde meme ucu etrafında mutlaka iz kalır, ancak bu iz meme etrafındaki renkli alan ile deri arasında olduğundan belirginliği azdır. Ayrıca uygulanan tekniğe bağlı olarak, meme ucundan aşağıya doğru düz bir çizgi şeklinde yada ters “T” şeklinde bir iz de buna eklenebilir. “T” nin kolları sütyen çizgisine gelecek şeklinde ayarlanır. Memeler çok iri olmadıkça ters “T” şeklindeki ize gerek kalmamaktadır. Önceleri ameliyat izi pembe-kırmızı arası belirgin bir renkte ve bazen sertlikte iken, zamanla solarak daha az belirli ve daha yumuşak hale gelebilir. Kullanılan dikiş materyali ve dikiş teknikleri ile mümkün olduğu kadar az iz kalmasına çalışılır.
Ancak nihai etken hastanın bünyesinin deride iz bırakma yatkınlığıdır. Bu genetik bir etkendir. Çok iri memelerde memenin tamamen kesilip, meme ucunun deri yaması şeklinde taşındığı teknik uygulanmaktadır. Bu hastalarda amaç estetik görünümden daha çok hastayı sırt ağrıları ve disk fıtığından kurtarmaktır. Bu teknikte de yine ters “T” şeklinde bir iz kalmaktadır.
Estetik Göğüs Küçültme Ameliyatı Sonrası
Ameliyat sonrasında ağrı olursa, ağrı kesici verilir, genellikle ameliyat sonrası hasta için sıkıntılı değildir. İlk günler kol hareketleri sırasında ağrı olabilir, geçicidir. Ameliyat sonrası şişlik, meme ucunda hissizlik, memede morluk olabilir, geçicidir. Her iki memeye silikon borular konularak içeride birikim olmamasına çalışılır ve bu borular 2-3 gün içinde çıkarılır. Ameliyat sonrasında iki üç gün sütyene benzer pansumandan sonra pansuman inceltilerek, sporcu sütyeni verilir. Pansumanlarda meme ucuna kontrol edebilmek için meme ucu ayrı pansuman edilir. Sporcu sütyenini en az iki ay giymesi tavsiye edilir. 12-15.günlerde dikişler alınır. Ameliyat izleri hastanın bünyesine bağlı olarak, 6 ay – bir yıl arası solarak ten rengine dönüşür. Hasta memelerin iriliğine göre 1-2 hafta içinde işine dönebilir. Üç ay ağır hareketler yapmaması önerilir. Kalıcı sonuç veren bu ameliyattan 6 ay sonra memeler son halini alır. Kilo değişimleri, hamilelik, yer çekimi ve hastalıklar memenin şeklini bozabilir.